Wsparcie dobrostanu
Wszystkie przedstawione tu porady i informacje bazują niemal wyłącznie na jednej perspektywie, tj. stawiają cię na pozycji osoby odpowiedzialnej za rozpoznanie i zadbanie o potrzeby nowo przybyłego dziecka z doświadczeniem migracji.
Jest to jednak wymagające zadanie pełne wyzwań, wiążące się ze sporym stresem, zaskakującymi sytuacjami, pytaniami bez odpowiedzi i często odroczoną nagrodą. Dlatego musisz pamiętać, że zadbanie o siebie jest jednakowo istotną częścią twojej pracy: nie jest możliwe by inspirować i edukować innych oraz im pomagać kiedy jesteś sfrustrowany/ sfrustrowana i się wypalasz.
Aby zadbać o siebie i radzić sobie z potencjalnymi objawami wypalenia warto dbać o regularne dbanie o higienę psychiczną. Ogromnie istotną częścią tego procesu będą konsultacje i dyskusje na temat pracy i wyzwań zawodowych z osobami, które mają podobne doświadczenia. Pomocne będą zarówno rozmowy z bardziej doświadczonymi osobami, jak i z współpracownicami mierzącymi się z podobnymi wyzwaniami. Ułatwi ci to znormalizować twoje doświadczenia i emocje („nie tylko ja mierzę się z takimi trudnościami; nie tylko ja od czasu do czasu wpadam w złość i frustrację”), zdobywać nowe informacje i inspiracje (jak poradzić sobie z pewnymi problemami, gdzie szukać zewnętrznego wsparcia, z jakich materiałów korzystać, itp.).