Opieka terapeutyczna
Ważne, by osoba prowadząca terapię była wrażliwa kulturowo, dostrzegając i akceptując różnice między kulturą pochodzenia a kulturą kraju emigracji.
Ważne jest, by mieć świadomość na temat dwóch często mylnych interpretacji potencjalnych trudności: powiązanie wszelkich problemów adaptacyjnych z szokiem kulturowym oraz błędna diagnoza innych zaburzeń, podczas gdy zaobserwowane symptomy powinny być postrzegane jako część zaburzeń adaptacyjnych.
Jeśli to możliwe, to interwencje powinny być zapewnione w języku, którym dziecko posługuje się swobodnie lub w obecności tłumacza(np. zobacz https://www.pasaloproject.org/).
Materiały
- Ciekawą propozycją książkową w tym kontekście są "Wartości w psychoterapii wrażliwej kulturowo. Perspektywa poznawczo-behawioralna" autorstwa Katarzyny Marchewki wydane przez Wydawnictwo WAM; Artykuł "Społeczno-kulturowe uwarunkowania relacji psychoterapeutycznej zawieranej z osobami wywodzącymi się z arabsko-muzułmańskiego kręgu kulturowego." autorstwa Katarzyny Marchewki i Marii Amin [książkę można znaleźć w dobrych księgarniach]
- również polecamy artykuł "Społeczno-kulturowe uwarunkowania relacji psychoterapeutycznej zawieranej z osobami wywodzącymi się z arabsko-muzułmańskiego kręgu kulturowego." autorstwa Katarzyny Marchewki i Marii Amin:
- oraz krótki artykuł popularyzujący tę kwestię:
- Ciekawą pozycją ksiązkową, w której opisane są emocje, które mogą towarzyszyć dziecku podczas przeprowadzki mozna znaleźć na stronie Fundacji na rzecz różnorodności społecznej: